W ten sposób uzyskano moduły o wielkości 156x78mm, które z uwagi na konieczność zachowania odstępów między modułami nieznacznie wpłynęły na wymiar całego modułu.
Tę drobną niedogodność rekompensuje szereg korzyści w postaci:
- Zwiększenia nominalnej mocy wyjściowej paneli słonecznych.
- Obniżenie współczynnika temperaturowego (mniejsze nagrzewanie paneli fotowoltaicznych to mniejsze straty), dzięki zmniejszeniu obciążenia prądowego szynoprzewodów, co ma istotne znaczenie w dni nasilonego promieniowania słonecznego, czyli dokładnie wtedy gdy od instalacji fotowoltaicznej oczekiwana jest najwyższa wydajność.
- Większa odporność na zacienianie – dzięki obecności niezależnych submodułów połączonych równolegle, panele słoneczne są bardziej odporne na częściowe zacienienie. Zjawisko takie nie powoduje blokady pracy całego modułu.
- Poprawa wytrzymałości mechanicznej dzięki zmniejszeniu powierzchni połówkowych ogniw. Taka konstrukcja wpłynęła na zmniejszenie naprężeń mechanicznych oraz ilości mikropęknięć w ogniwach, w warunkach silnych obciążeń mechanicznych.
- Wydłużenia żywotności paneli i zmniejszenia wrażliwości na skutki oddziaływania zjawisk meteorologicznych, w tym zalegający w czasie nocnych opadów śnieg.
Technologia HCUT (Half-Cut), pozwala w dłuższym terminie uzyskać wyższe parametry wydajności produkcji energii elektrycznej w stosunku do tradycyjnych paneli fotowoltaicznych. To z kolei pozwoli na skrócenie okresu zwrotu z inwestycji.
Instalacje fotowoltaiczne naszego autorstwa bazują dziś głównie na wysokowydajnych rozwiązaniach. Nieznacznie wyższy koszt w porównaniu do klasycznych paneli fotowoltaicznych możemy rozłożyć na korzystne raty kredytu lub leasingu. Korzystne oprocentowanie i uproszczone procedury wnioskowania umożliwiają szybką realizację projektu bez dodatkowych opóźnień.