Dzięki technologii HCUT nowoczesne panele fotowoltaiczne zyskały na wydajności. Tradycyjne ogniwa słoneczne produkowane są w standardowych wymiarach 156 x 156mm. Do produkcji tradycyjnych paneli stosuje się najczęściej 60 takich ogniw na panel. Zupełnie niedawno dostrzeżono, że można obniżyć straty wynikające z rezystancji szynoprzewodów znajdujących się wewnątrz ogniw, dzieląc ich długość.

 

ogniwo fotowoltaiczne half-cut - fotowoltaika Poznań, Warszawa, Łódź

W ten sposób uzyskano moduły o wielkości 156x78mm, które z uwagi na konieczność zachowania odstępów między modułami nieznacznie wpłynęły na wymiar całego modułu.

Tę drobną niedogodność rekompensuje szereg korzyści w postaci:

  • Zwiększenia nominalnej mocy wyjściowej paneli słonecznych.
  • Obniżenie współczynnika temperaturowego (mniejsze nagrzewanie paneli fotowoltaicznych to mniejsze straty), dzięki zmniejszeniu obciążenia prądowego szynoprzewodów, co ma istotne znaczenie w dni nasilonego promieniowania słonecznego, czyli dokładnie wtedy gdy od instalacji fotowoltaicznej oczekiwana jest najwyższa wydajność.
  • Większa odporność na zacienianie – dzięki obecności niezależnych submodułów połączonych równolegle, panele słoneczne są bardziej odporne na częściowe zacienienie. Zjawisko takie nie powoduje blokady pracy całego modułu.
  • Poprawa wytrzymałości mechanicznej dzięki zmniejszeniu powierzchni połówkowych ogniw. Taka konstrukcja wpłynęła na zmniejszenie naprężeń mechanicznych oraz ilości mikropęknięć w ogniwach, w warunkach silnych obciążeń mechanicznych.
  • Wydłużenia żywotności paneli i zmniejszenia wrażliwości na skutki oddziaływania zjawisk meteorologicznych, w tym zalegający w czasie nocnych opadów śnieg.

Technologia HCUT (Half-Cut), pozwala w dłuższym terminie uzyskać wyższe parametry wydajności produkcji energii elektrycznej w stosunku do tradycyjnych paneli fotowoltaicznych. To z kolei pozwoli na skrócenie okresu zwrotu z inwestycji.

Instalacje fotowoltaiczne naszego autorstwa bazują dziś głównie na wysokowydajnych rozwiązaniach. Nieznacznie wyższy koszt w porównaniu do klasycznych paneli fotowoltaicznych możemy rozłożyć na korzystne raty kredytu lub leasingu. Korzystne oprocentowanie i uproszczone procedury wnioskowania umożliwiają szybką realizację projektu bez dodatkowych opóźnień.