Spraw, by dom był bezpieczny – Instalacje

pożary domów

Według Państwowej Straży Pożarnej liczba pożarów oraz strat w ludziach jest zatrważająca. Z wywiadu, którego udzielił st. bryg. mgr inż. Paweł Rochala dla Murator wynika, że każdego roku wybucha w domostwach około kilkanaście tysięcy pożarów. Dla przykładu, w ubiegłym roku kalendarzowym zanotowano ich 14670 jedynie w domach jednorodzinnych. Swe życie straciło w nich ponad 150 osób, a prawie 900 zostało rannych. Co zrobić, by nasz dom pozostał bezpieczny?

Bezpieczny kodeks użytkownika

Zdaniem ekspertów przepisy obejmujące ochronę przeciwpożarową domu są niezwykle oszczędne. Niestety brak sankcji prawnych wpływa pośrednio na niską świadomość społeczną dotyczącą materiałów łatwozapalnych i ich wpływu na bezpieczeństwo mieszkańców. Natomiast ryzyko wybuchu pożaru jest całkowicie realne. Co więcej, walcząc z ogniem mamy do czynienia z trudnym do okiełznania żywiołem, który w ciągu kilku chwil może strawić dorobek gromadzony przez lata i pozbawić życia wiele osób. W związku z zagrożeniem, jakie stanowią pożary, poniżej zgromadzono osiem zasad obowiązujących w domu, który mógłby zostać uznany za bezpieczny, zwłaszcza pod względem użytkowania instalacji.

1. Korzystaj z urządzeń zgodnie z instrukcją obsługi.

2. Nie przeciążaj instalacji elektrycznej – nie podłączaj kilku urządzeń do jednego gniazdka.

3. Pamiętaj o odpowiednich zabezpieczeniach instalacji – unikaj prowizorycznych rozwiązań.

4. Nie pozostawiaj bez kontroli włączonych urządzeń.

5. Zachowuj porządek w pomieszczeniach, w których składujesz opał.

6. Pamiętaj o okresowych kontrolach instalacji gazowej i urządzeń grzewczych (np. pieców, kotłów) oraz przewodów kominowych (dymowych, spalinowych, wentylacyjnych).

7. Zaopatrz swój dom w:

– czujnik tlenku węgla – uchroni przed zaczadzeniem,

– czujnik dymu – pozwoli na szybkie rozpoznanie niebezpieczeństwa,

– spray gaśniczy (wielkości dezodorantu), gaśnicę proszkową, koc gaśniczy (wystarczy nałożyć i przydeptać).

8. Rozważ ubezpieczenie domu od pożaru.

Kontrola instalacji – kominiarz, który przynosi szczęście

Utarł się przesąd, że kominiarz przynosi szczęście. Rzeczywiście, kominiarz, który przynajmniej raz w roku oczyszcza przewód kominowy z sadzy, mogącej doprowadzić do pożaru domu przynosi bardzo namacalne szczęście jego mieszkańcom. Praca kominiarza sprawia, że dom staje się dużo bardziej bezpieczny. Co więcej, konieczność kontroli jest wymogiem prawnym i wynika z Ustawy Prawo Budowlane art. 62.1. Do dyscypliny w tym zakresie zachęcają nas również inicjatorzy akcji informacyjnej Bezpieczny Dom, której celem jest podnoszenie świadomości społecznej w zakresie bezpieczeństwa w sezonie grzewczym. 

Jak postępować w sytuacji wybuchu pożaru

Wybuch pożaru w domu jest bardzo groźną i najczęściej niespodziewaną sytuacją. Jednak nawet bez względu na naszą przezorność zdarzają się trudne do uniknięcia i tragiczne w swych skutkach sytuacje losowe. Poniżej znajdują się podpowiedzi, jakie kroki podjąć w obliczu bezpośredniego niebezpieczeństwa.

1. Zachowaj spokój i oceń czy samodzielnie jesteś w stanie ugasić pożar. Podłączonych do napięcia urządzeń elektrycznych ani palącego się tłuszczu nigdy nie gaś wodą. 

2. Jeżeli nie jesteś w stanie sam podjąć skutecznej walki z ogniem, opuść budynek starając się zapewnić bezpieczeństwo również pozostałym domownikom.

3. Nie otwieraj okien, by nie dopuścić do rozprzestrzeniania się pożaru. 

4. W przypadku dużego zadymienia udaj się do wyjścia w pozycji jak najbliżej podłogi osłaniając jednocześnie drogi oddechowe.

5. Wezwij straż pożarną – 998.

Czy panele fotowoltaiczne są bezpieczne

Niespełna dekadę temu gruchnęła informacja o wielu pożarach instalacji fotowoltaicznych we Włoszech. Należy jednak nadmienić, iż ze względu na ówczesne liczne publiczne zachęty w zakresie instalacji paneli słonecznych, nastąpiła kumulacja realizacji projektów. Niestety w połączeniu z brakiem doświadczenia fachowców wiele inwestycji nie zostało dopracowanych. Najczęściej pożary wybuchały wówczas z powodów niedopasowania ogniw, iskrzenia w okolicy materiałów łatwopalnych, a także awarii w skrzynkach przyłączeniowych. Przed pożarami instalacji uchroni nas oparte na wiedzy wypracowanie dobrych standardów. Dlatego projekt i montaż instalacji należy powierzyć profesjonalistom, którzy codziennie zdobywają zaufanie nowych inwestorów, wywiązują się doskonale z powierzonych zadań, a ich działania zmierzają do tego, by dom – oaza Twoja i Twoich najbliższych – był bezpieczny.