Panele słoneczne – jakie czynniki rekomendują wybór?

Definicja - panele słoneczne

Panele słoneczne to urządzenia zamieniające bezpośrednio energię promieniowania słonecznego na energię elektryczną w postaci prądu stałego, i zbudowane są z ogniw fotowoltaicznych łączonych szeregowo, odpowiednio zabezpieczonych i umieszczonych w obudowie.

Moduły fotowoltaiczne można podzielić według wielu kryteriów. Jedym z podstawowych jest podział na klasyczne – zbudowane z ogniw fotowoltaicznych z krzemu krystalicznego zazwyczaj z aluminiową ramką – oraz cienkowarstwowe zbudowane z ogniw cienkowarstwowych, często pozbawione ramki.
Na rynku energii słonecznej , jest dużo firm, które zapewniają klientom wiele informacji i etykiet umieszczonych na produktach.
Ale, które informacje są istotne i co sprawia, że panele fotowoltaiczne są dobre?
Panele słoneczne Poznań Warszawa Łódź

Doświadczenie i jakość

Instalacja fotowoltaiczna to inwestycja długoterminowa. Abyś mógł być zadowolony ze swojej decyzji , powinieneś móc polegać na jakości produktu. 55-letnie doświadczenie firmy Sharp na rynku energii słonecznej oraz prawie stuletnia historia daję Tobie pewność co do Twojej decyzji. Warto też wiedzieć, że rozwiązania firmy Sharp czyli zaawansowane systemy fotowoltaiczne oraz sprawne zarządzanie energią przyczyniają się do redukcji emisji dwutlenku węgla i pozwalają z pewnością na zaoszczędzenie pieniędzy.

Moc paneli słonecznych

Pmax to moc maksymalna każdego panelu fotowoltaicznego. Wyraża się w jednostce WP(watt peak – wat mocy szczytowej). Pmax w standardowych warunkach testowych, określa zapewnienie pracy w punkcie mocy maksymalnej. Firma Sharp ma w swojej ofercie różne moduły pełnej gamie dostępnych mocy.

Wydajność paneli słonecznych

Wydajność to stosunek wkładu (energii słońca) do produkcji (energii elektrycznej). Zazwyczaj porównuje się wydajność modułów. Niekiedy producenci wskazują również wydajność ogniw fotowoltaicznych. Warto, upewnić się , że porównujemy ze sobą właściwe dane. W sytuacji, kiedy przestrzeń dachu jest ograniczona , wyższa moc i wydajność są szczególnie zalecane.
Panele słoneczne Sharp osiągają wysoką wydajność bo ąz do 19,8%.

Certyfikaty jakości

Panele fotowoltaiczne Sharp posiadają następujące certyfikaty jakości:

  • IEC: Wystawiany za bezpieczeństwo, jakość i trwałość (IEC/EN 61215 i IEC/EN 61730) przez Międzynarodową Komisję Elektrotechniczną (IEC). Niemieckie organizacje TÜV i VDE nadają między innymi następujące certyfikaty.
  • ISO: Wystawiany za standardy jakości (ISO 9001) oraz standardy środowiskowe (ISO 14001) przez Międzynarodową Organizację Normalizacyjną (ISO).
  • CE: Producent deklaruje, że produkt jest zgodny z dyrektywami Unii Europejskiej.
  • MCS: Akredytacja sprzedażowa w Wielkiej Brytanii.

Technologie ogniw paneli słonecznych

Na rynku energii słonecznej dominują dwie technologie: ogniwa polikrystaliczne i monokrystaliczne.
Panele fotowoltaiczne z ogniw polikrystalicznych oznaczane jako POLY cSi to ogniwa fotowoltaiczne wyprodukowane z krzemu polikrystalicznego, czyli takiego, który wykrystalizował się w postaci wielu monokryształów. Zazwyczaj ogniwa polikrystaliczne mają barwę jasnoniebieską, często widoczne są krawędzie kryształów. Z uwagi na technologię produkcji tego typu ogniwa zawsze mają kształt kwadratu, ewentualnie prostokąta. Ten typ modułów PV charakteryzuje się wysoka sprawnością, ale nieco niższą od modułu mono, oraz wysokim wskażnikiem spadku mocy wraz ze wzrostem temperatury, lecz zazwyczaj niższym od modułu mono. Moduł polikrystaliczny jest także tańszy w przeliczeniu na wat zainstalowanej mocy od modułu monokrystalicznego średnio o 8-15%.
Panele fotowoltaiczne z ogniw monokrystalicznych oznaczone jako MONO cSi to ogniwa fotowoltaiczne wyprodukowane z monokryształu krzemu. Zazwyczaj mają barwę ciemnoniebieską do czarnej. Z uwagi  na to, że monokryształ krzemu jest w przekroju kołem, ogniwa monokrystaliczne mają często zaokrąglone rogi. Ten typ modułów PV charakteryzuje się największą sprawnością oraz najwyższym wskażnikiem spadku mocy wraz ze wzrostem temperatury wśród powszechnie dostępnych modułów PV. Zazwyczaj jest także droższy w przeliczeniu na vat zainstalowanej mocy.
Ostatecznie to od powierzchni dachu zależy, która technologia będzie dla Ciebie najkorzystniejsza. Jeżeli masz ograniczoną powierzchnię, możesz osiągnąć największą produkcję energii przy pomocy ogniw monokrystalicznych.

Gwarancje

Na rynku energii słonecznej, producenci paneli słonecznych wyróżniają dwie różne gwarancje:

  • gwarancja produktu
  • gwarancja wydajności

Wraz z upływem czasu użytkowania paneli słonecznych spada ich wydajność. Maksymalny spadek jest określony w gwarancji wydajności. Firma Sharp oferuje 10-letnią gwarancję na produkt oraz 25-letnią jednolitą gwarancje wydajności.
Dzięki jednolitej gwarancji Sharp możecie Państwo bezpiecznie zaprojektować wraz z doradcami Polsun swój system fotowoltaiczny w oparciu o naszą ofertę paneli słonecznych firmy Sharp. W naszym kraju instalacje fotowoltaiczne zyskują na popularności. Sprzyjają temu, proekologiczny styl życia, chęć płacenia niższych rachunków za prąd oraz niezwykle korzystne dofinansowania od państwa.Jeżeli interesuje Ciebie montaż paneli słonecznych skontaktuj się z nami poprzez formularz kontaktowy a nasi doradcy odpowiedzą na wszystkie twoje pytania w tym zakresie.

Link do aktualnej strony NFOŚIGW