Dofinansowanie dotyczy instalacji fotowoltaicznych (PV) do wysokości 50% udokumentowanych kosztów kwalifikowanych, nie więcej jednak niż 5000zł na jedno przedsięwzięcie. Dofinansowaniu podlegają instalacje o mocy 2 – 10kW.
Dofinansowanie można łączyć z tzw. ulgą termomodernizacyjną, natomiast wartość kosztów przedstawionych do rozliczenia podatku musi zostać pomniejszona o wartość otrzymanej dotacji.
Dotacja Mój Prąd nie będzie się łączyć z dotacją w programie Czyste Powietrze.
Dotacja w programie Mój Prąd jest nieopodatkowana podatkiem dochodowym. Oznacza to, że wysokość przyznanej dotacji nie zwiększa dochodu podatnika.
Łączny budżet projektu pozostał bez zmian i wynosi 1mld zł. Program będzie realizowany przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, który będzie wypłacał wsparcie.
Beneficjentem programu mogą być osoby fizyczne wytwarzające energię elektryczną na własne potrzeby, które mają zawartą umowę kompleksową regulującą kwestie związane z wprowadzeniem do sieci energii elektrycznej wytworzonej w instalacji fotowoltaicznej.
Tryb składania wniosku pozostał bez zmian. Wniosek składa się w wersji papierowej lub elektronicznej poprzez stronę https://gov.pl Złożenie wniosku wymaga posiadanie ważnego konta ePUAP.
Ocena wniosku według kryterium dostępu dokonywana jest zgodnie z kryteriami określonymi w programie priorytetowym. Ważną informacją jest fakt, że niespełnienie choć jednego z warunków może doprowadzić do odrzucenia wniosku, o czym wnioskodawca będzie poinformowany na podany we wniosku adres e-mail.
Warto sprawdzić jakie są najczęstsze popełniane błędy we wniosku Mój Prąd i wiedzieć jak ich uniknąć.
Ile kosztuje złożenie wniosku? Usługa jest bezpłatna, nasi konsultanci chętnie pomogą w przygotowaniu i złożeniu wniosku.
Warunkiem pozytywnego rozpatrzenia wniosku w programie jest zakończenie projektu instalacji fotowoltaicznej, podłączenie do sieci dystrybucyjnej, uzyskanie zaświadczenia Operatora Sieci Dystrybucyjnej (OSD) potwierdzające montaż licznika wraz z numerem Punktu Poboru Mocy, w którym został zainstalowany. Zaświadczenie powinno być opracowane wg oficjalnego wzoru lub równoważnego z nim, czyli posiadać komplet informacji podanych we wzorze.
Regulator dopuszcza możliwość zgłoszenia instalacji fotowoltaicznej wykonanej samodzielnie przez prosumenta, o ile w chwili instalacji posiadał wszystkie wymagane kwalifikacje.
Dotacja dotyczy wyłącznie nowych instalacji fotowoltaicznych i nie może dotyczyć wzrostu mocy na zamontowanej już instalacji.
Na program można złożyć więcej niż jeden wniosek ponieważ dotacja jest udzielana na konkretną instalację, która jest podłączona do licznika dwukierunkowego w danym punkcie poboru energii.