W polskich warunkach klimatycznych optymalnie zlokalizowana i wykonana instalacja fotowoltaiczna jest w stanie wyprodukować rocznie nieco ponad 1000 kWh z zainstalowanego kilowata mocy (STC).
Dla poprawnie wykonanych instalacji wskaźnik ten oscyluje między 950 – 1025 kWh/kWp, w zależności od technologii wykorzystywanych paneli fotowoltaicznych. Na uzysk energii wpływ ma także sposób montażu instalacji fotowoltaicznej. Optymalne ustawienie to pochylenie paneli słonecznych pod kątem 30-40 stopni do podłoża, w kierunku na południe geograficzne.
Każde odchylenie od kierunku południowego oraz pochylenie poza wskazany zakres skutkuje zmniejszeniem produkcji. Deficyty produkcyjne w tym zakresie niweluje się poprzez optymalny dobór konfiguracji urządzeń oraz dostosowaniem konstrukcji.
Podstawową wskazówką do określenia zapotrzebowania na energię produkowaną przez instalację fotowoltaiczną (PV) jest analiza rachunków za prąd. Każdy rachunek za prąd zwiera informację o rocznym zużyciu energii zazwyczaj na ostatniej stronie. W tym momencie warto zastanowić się nad planowanymi inwestycjami w sprzęt AGD/RTV, źródłami dodatkowego zużycia energii, w tym ogrzewania elektrycznego, montażu pompy ciepła, klimatyzacji, czy ładowarek dla pojazdów zasilanych energią elektryczną.
Uwzględnienie tych elementów pozwoli na optymalny dobór mocy instalacji fotowoltaicznej z uwzględnieniem warunków rozliczeń z zakładami energetycznymi. Dodatkową korzyścią posiadania instalacji fotowoltaicznej jest możliwość bilansowania nadwyżek wyprodukowanej energii. Oznacza to, że różnica pomiędzy ilością energii wyprodukowanej (uzysku) przez instalację, a zużytej na bieżące potrzeby przez prosumenta przekazana zostanie do Zakładu Energetycznego. Przekazaną nadwyżkę prosument będzie mógł automatycznie odbierać w okresach gdy uzysk produkowany z instalacji będzie niższy od bieżącego zapotrzebowania na energię. Zatem za każdy 1kW nadwyżki produkcyjnej, przekazanej do Zakładu Energetycznego, prosument będzie mógł pobrać nieodpłatnie 0,8kW.