Instalacje fotowoltaiczne o mocy do 5kWp

Instalacja fotowoltaiczna panele słoneczne fotowoltaika Poznań, Warszawa, Łódź

Własna fotowoltaika to niezależność energetyczna

Zapewne zastanawiacie się Państwo jak podjeść do tematu własnej instalacji fotowoltaicznej w swoim domu. Panele słoneczne przebojem wdzierają się na polski rynek, a różnorodność oferty i dostawców spowodowały masowy proces inwestycji w odnawialne źródła energii w Polsce.
Jeżeli Państwo również zdecydowaliście się już na ten krok, polecamy lekturę istotnych informacji związanych z powyższym tematem.

Najważniejsze korzyści wynikające z posiadania własnej instalacji fotowoltaicznej to:

  • Możliwość obniżenia lub niemal całkowitego wyeliminowania rachunków za prąd.
  • Większa niezależność gospodarstwa domowego od podwyżek cen energii.
  • Możliwość bilansowania nadwyżek wyprodukowanej energii z Zakładem Energetycznym.

Warto też mieć na uwadze , że moc instalacji oraz roczna produkcja energii przez instalację fotowoltaiczną zależy między innymi od jakości paneli fotowoltaicznych, inwerterów oraz innych podzespołów  będących elementem konstrukcji takich jak:

  • zabezpieczenia przeciwporażeniowe, przeciwprzepięciowe i przeciwporażeniowe,
  • ustawienia paneli słonecznych względem kierunku świata i kąta pochylenia całej instalacji względem horyzontu,
  • jakości wykonania i serwisu,
  • warunków nasłonecznienia,
  • elementów zacieniających panele słoneczne,
  • profilu konsumpcji energii przez jej użytkowników.

W polskich warunkach klimatycznych optymalnie zlokalizowana i wykonana instalacja fotowoltaiczna jest w stanie wyprodukować rocznie nieco ponad 1000 kWh z zainstalowanego kilowata mocy (STC).

Dla poprawnie wykonanych instalacji wskaźnik ten oscyluje między 950 – 1025 kWh/kWp, w  zależności od technologii wykorzystywanych paneli fotowoltaicznych. Na uzysk energii wpływ ma także sposób montażu instalacji fotowoltaicznej. Optymalne ustawienie to pochylenie paneli słonecznych pod kątem 30-40 stopni do podłoża, w kierunku na południe geograficzne.

Każde odchylenie od kierunku południowego oraz pochylenie poza wskazany zakres skutkuje zmniejszeniem produkcji. Deficyty produkcyjne w tym zakresie niweluje się poprzez optymalny dobór konfiguracji urządzeń oraz dostosowaniem konstrukcji.

Podstawową wskazówką do określenia zapotrzebowania na energię produkowaną przez instalację fotowoltaiczną (PV) jest analiza rachunków za prąd. Każdy rachunek za prąd zwiera informację o rocznym zużyciu energii zazwyczaj na ostatniej stronie. W tym momencie warto zastanowić się nad planowanymi inwestycjami w sprzęt AGD/RTV, źródłami dodatkowego zużycia energii, w tym ogrzewania elektrycznego, montażu pompy ciepła, klimatyzacji, czy ładowarek dla pojazdów zasilanych energią elektryczną.

Uwzględnienie tych elementów pozwoli na optymalny dobór mocy instalacji fotowoltaicznej z uwzględnieniem warunków rozliczeń z zakładami energetycznymi. Dodatkową korzyścią posiadania instalacji fotowoltaicznej jest możliwość bilansowania nadwyżek wyprodukowanej energii. Oznacza to, że różnica pomiędzy ilością energii wyprodukowanej (uzysku) przez instalację, a zużytej na bieżące potrzeby przez prosumenta przekazana zostanie do Zakładu Energetycznego. Przekazaną nadwyżkę prosument będzie mógł automatycznie odbierać w okresach gdy uzysk produkowany z instalacji będzie niższy od bieżącego zapotrzebowania na energię. Zatem za każdy 1kW nadwyżki produkcyjnej, przekazanej do Zakładu Energetycznego, prosument będzie mógł pobrać nieodpłatnie 0,8kW.

To optymalne rozwiązanie dla gospodarstw domowych, w których miesięczny rachunek za prąd nie przekracza 200 zł. Zazwyczaj są to domy o powierzchni do 150mkw, z tradycyjnym ogrzewaniem ze źródeł typu gaz ziemny lub innych.

Dla domu wzorcowego, którego połać dachu nachylona pod kątem 45 stopni, skierowana jest na południe, a jej powierzchnia pozwala na pomieszczenie całej instalacji, przykładowa konfiguracja instalacji fotowoltaicznej może wyglądać następująco:

1.    17 sztuk paneli słonecznych EXE Solar A-EXM 310 Wp Monokrystaliczny FULL BLACK
2.    Inwerter  GoodWe GW5000-SDT
3.    Konstrukcja montażowa – dach skośny – pozostałe elementy instalacji w tym zabezpieczenia przeciwpożarowe, przeciw przepięciowe, przeciwporażeniowe (odgromowe).

Tego typu instalacja posiada 15- letnią gwarancję producenta na trwałość paneli fotowoltaicznych i aż 25 lat liniowej gwarancji mocy!

  • Czy moc 5kWp jest rozwiązaniem optymalnym dla mojego domu?
  • Czy instalacja o mocy 5kWp zmieści się na moim dachu?
  • Ile kosztuje instalacja fotowoltaiczna o mocy 5kWp?
  • Jak wygląda cały proces inwestycyjny?
  • Panele słoneczne czy kolektory słoneczne?
  • Czy fotowoltaika rozwiąże mój problem wysokich rachunków za prąd?
  • Czy moc instalacji na poziomie 5kWp wystarczy do oświetlenia i ogrzania całego domu?
  • Co to jest inwerter?

Na te oraz inne pytania związane z tematem fotowoltaiki, z przyjemnością odpowiedzą nasi konsultanci.

Interesuje Cię cena?

Skontaktuj się z Nami i zamów bezpłatną, indywidualną wycenę.

Zbuduj z Nami swoją instalację. Bądź ekologiczny i niezależny energetycznie!