Instalacje fotowoltaiczne a budowa domu.

Instalacje fotowoltaiczne a budowa domu

Instalacje fotowoltaiczne a dom niezależny energetycznie

Coraz bardziej w Polsce popularne stają się instalacje fotowoltaiczne i nie należy zapominać o możliwości ich instalacji na etapie projektu budowy domu.

Dzięki instalacji fotowoltaicznej możesz znacząco obniżyć koszty utrzymania domu, a także być proekologiczny w swoim otoczeniu. Na popularności zyskują domy samowystarczalne energetycznie dlatego tak ważne jest aby na etapie projektowania domu uwzględnić montaż instalacji fotowoltaicznej. Pozwoli to obniżyć koszty inwestycji oraz dobrać optymalną konfigurację.

Przypomnijmy zatem jakie są największe korzyści wynikające z posiadania własnej instalacji fotowoltaicznej:

  • możliwość obniżenia lub niemal całkowitego wyeliminowania rachunków za prąd
  • większa niezależność gospodarstwa domowego od podwyżek cen energii
  • możliwość bilansowania nadwyżek wyprodukowanej energii z Zakładem Energetycznym

Usytuowane domu pod instalację fotowoltaiczną

Na etapie planowania budowy domu, warto przemyśleć jego usytuowanie w taki sposób, aby zapewnić optymalne uzyski dla przyszłej sieci fotowoltaicznej. Dlatego powinniśmy wybrać taką działkę, która jest dobrze nasłoneczniona. Według przeprowadzonych badań, warunki nasłonecznienia w Polsce sprawiają, że najbardziej korzystnym usytuowaniem instalacji fotowoltaicznej są instalacje o nachyleniu 45 stopni skierowane na południe. Alternatywnie stosuję się również rozwiązania, w którym instalacje fotowoltaiczne ustawione są na wschód i zachód. Skierowanie instalacji fotowoltaicznej w kierunku południowym, zwiększa jej wydajność.Najgorszym rozwiązaniem z uwagi na niedostateczne nasłonecznienie jest umieszczenie instalacji w kierunku północnym.

Kolejnym ważnym elementem na który należy zwrócić uwagę jest to, aby nasz dom nie stał w miejscu zacienienia.Cień istotnie obniża wydajność instalacji fotowoltaicznej.Warto zwrócić uwagę na elementy zacieniające, takie jak, drzewa, czy inne budynki.

Dostępna przestrzeń na dachu a instalacje fotowoltaiczne

Jeden kWp zainstalowanych typowych modułów instalacji fotowoltaicznej potrzebuje prawie 6-7m2 dachu. Minimalna moc instalacji, biorąc pod uwagę zapotrzebowanie budynku na energię oraz ekonomikę, to ok.3kW. Z tego powodu na etapie wyboru projektu warto zwrócić uwagę, aby od kierunku południowego znajdowała się wolna przestrzeń minimum 20 m2 . Im więcej przestrzeni dachowej, tym potencjalnie większa możliwa do zainstalowania moc.

Ważnym aspektem na który również należy zwrócić uwagę to skomplikowane dachy, z różnego rodzaju spadkami, które mogą utrudnić prawidłowy montaż instalacji fotowoltaicznej. Dlatego tak ważne jest aby przed budową domu, wyliczyć powierzchnię dachu jaka będzie nam potrzebna do zamontowania paneli słonecznych. Należy również uwzględnić ich masę.Jeden panel fotowoltaiczny waży około dwudziestu kilogramów. Na etapie planowania budowy domu, warto zatem zaprojektować dach tak, aby był przystosowany, do utrzymania dodatkowego ciężaru oraz posiadać odpowiednią konstrukcję. Kluczowym elementem będzie rozmieszczenie krokwi pod instalację aby była łatwiejsza do zamontowania.

Prowadzenie kabli a instalacje fotowoltaiczne

Jeżeli nawet nie planujemy od razu montażu instalacji fotowoltaicznej, warto mieć na uwadze aby odpowiednio przygotować okablowanie. Unikniemy niszczenia ścian oraz przewiercania się przez stropy. Koszt takiej instalacji nie jest duży a w momencie podjęcia decyzji o zamontowaniu paneli fotowoltaicznych, możemy ją szybko i sprawnie wykorzystać. Jednym z największych problemów przy montażu instalacji fotowoltaicznej jest estetyczne poprowadzenie i schowanie kabli oraz przewodów. Zakładając, że nie wiemy, jakiej mocy może być przyszła instalacja fotowoltaiczna dla dużej elastyczności warto z dachu, poddasza, strychu do miejsca montażu inwertera poprowadzić 4 przewody o przekroju 4mm2 +1 przewód 6 mm2 zielono- żółty. Na tym etapie dobrze ustalić potencjalne miejsce montażu inwertera.Ważne aby było ono suche i nie przegrzało się w lecie. Mając na uwadze, że falownik podczas pracy emituje niewielki hałas, dobry miejscem montażu jest na przykład garaż, kotłownia lub maszynownia. Mając wybrane potencjalne miejsce montażu falownika, z rozdzielni głównej warto doprowadzić do niego przewody.

Dzięki inwerterowi wiesz ile produkujesz energii, ile zyskujesz i ile oszczędzasz.

W naszym kraju instalacje fotowoltaiczne zyskują na popularności. Sprzyjają temu , proekologiczny styl życia, chęć płacenia niższych rachunków za prąd oraz niezwykle korzystne dofinansowania od państwa.

https://www.gov.pl/web/gov/skorzystaj-z-programu-moj-prad

Jeżeli planujesz budowę domu i interesuje Ciebie montaż paneli słonecznych skontaktuj się z nami poprzez formularz kontaktowy a nasi doradcy odpowiedzą na wszystkie twoje pytania w tym zakresie.