Inwerter – mózg instalacji słonecznej

inwerter inwertery instalacje fotowoltaiczne Poznań Warszawa Łódź inwerter

Podstawowymi elementami instalacji fotowoltaicznej są panele słoneczne składające się z krzemowych ogniw, inwerter oraz przewody i zestawy montażowe. Prąd powstaje wtedy, gdy pochłonięty przez ogniwo foton (najmniejsza jednostka światła) wprawia w ruch elektrony. Energia słoneczna staje się energią elektryczną.

Inwerter i jego funkcja

Prąd stały – efekt instalacji – nie nadaje się do zasilania domowych urządzeń elektrycznych. W naszych gniazdkach znajduje się prąd przemienny, dlatego wymagane jest jego przetworzenie. W związku z tym niezastąpionym urządzeniem jest inwerter. Jego celem jest zmiana prądu stałego (ang. direct current, DC) na przemienny (ang. alternating current, AC) o odpowiedniej wartości. Stąd nazywamy inwerter (ang. power inverter) przetwornikiem mocy DC/AC, a także falownikiem. Co więcej, urządzenie to jest mózgiem całego systemu, bez niego panele słoneczne na nic by się zdały. Więcej o produkcji prądu i zaletach Odnawialnych Źródeł Energii zachęcamy do poczytania na łamach Forbes.

Inwerter – rodzaje

Na rynku znajdziemy bogatą ofertę falowników. Wyróżniamy między innymi: wewnętrzne i zewnętrzne, z transformatorem i bez, jedno i trzyfazowe, sieciowe i niewspółpracujące z siecią. W związku z tym do każdej instalacji falownik dobierany jest indywidualnie. Dzięki temu wraz z pozostałymi elementami może tworzyć efektywnie działającą całość. Ponadto każdy inwerter charakteryzuje się określoną mocą, co decyduje o jego sprawności. Im mniejsza moc wejściowa i wyjściowa inwertera, tym niższa sprawność. Nie oznacza to jednak jego wady, a stanowi cechę jako produktu. Innymi słowy inwertery o niższym wskaźniku sprawności stosuje się w przypadku mniejszych instalacji.

Wygoda użytkowania

Falownik dokonuje przemiany prądu w czasie rzeczywistym, co skutkuje natychmiastowym zasileniem domowego sprzętu. Wykorzystujemy tyle energii, ile potrzeba, a jej nadwyżka przesyłana jest do sieci energetycznej. Dlatego w ciągu roku, w dogodnym dla siebie momencie, na przykład w miesiącach zimowych, kiedy praca instalacji jest mniej efektywna, mamy możliwość wykorzystać 80% nadwyżki mocy zgromadzonej w sieci. Ponadto inwerter monitoruje całą pracę w cyklach: dobowym, tygodniowym, miesięcznym i rocznym. Dzięki temu pozwala na systematyczną obserwację, ile prądu wyprodukowano, ile zużyto, a ile wprowadzono do sieci. Jego praca może być kontrolowana w sposób zdalny, wiele kilometrów od domu.

Inwertery z naszej oferty – najlepszy wybór

W naszej ofercie znajdują się tak niezawodne falowniki jak SolarEdgeGoodWe oraz Huawei. Dzięki wiedzy i doświadczeniu naszych Doradców, inwerter jest kompatybilny z modułami PV, a także dostosowany do dziennej produkcji i zużycia prądu. Właściwie dobrany gwarantuje żywotność i zadowalającą pracę całej domowej elektrowni słonecznej.